22.11.2019

Що потрібно знати особам, які мають право на земельну частку (пай)

 

Статтею 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай). Документом, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є  свідоцтво про право на спадщину, посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай) або рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

1 січня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» (далі - Закон) який вносить ряд важливих змін до законодавчих актів України.

Так, статтею 13 Закону передбачено наступне, якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Що ж таке невитребувана земельна частка (пай)?

Відповідно до статті 13 Закону невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).

Тобто, земельна частка (пай) яка не була виділена в натурі (на місцевості) або на яку не отримано документа, що посвідчує таке право є невитребуваною.

Що буде з невитребуваними земельними частками (паями) після 1 січня 2025 року?

Невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.

За позовом власника невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємця у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини суд може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення.

Підстави для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв).

Для того, щоб особа одержала належну їй земельну частку (пай) в натурі (на місцевості) потрібно подати до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення їй земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримати рішення відповідної сільської, селищної, міської ради, яке і є підставою для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості).

 

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до: Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна,                                          вул. Привокзальна, 10-А. Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443;

  • Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49. Тел.: (04860) 94 430;

  • Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2-б. Тел.: (04859) 40 300;

  • Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка,  вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55

 

Марина Кулік,

начальник відділу

«Захарівське бюро правової допомоги»