28.09.2018

Як відшкодувати збитки, якщо хтось з наречених втік з-під «вінця»

Як відшкодувати збитки, якщо хтось з наречених втік з-під «вінця»

Єднання двох люблячих сердець — прекрасна і радісна подія. Однак, в житті трапляється так, що навіть після ретельного планування та попри всі приготування хтось із молодят приймає рішення відмінити весілля майже в останній день. Спробуємо розібратися у правових наслідках такого рішення.  

Сімейний кодекс України містить норму, згідно якої особа, яка відмовилася від шлюбу, зобов’язана відшкодувати другій стороні затрати, що були нею понесені у зв’язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля.

Що мається на увазі? Які саме затрати потрібно відшкодовувати?

В даному випадку – це витрати на придбання певного майна, оплату робіт чи послуг, пов’язаних з приготуваннями до весільної церемонії. Наприклад, це можуть бути гроші, витрачені на весільне вбрання, замовлення кафе/ресторану, послуги фотографа тощо. Затрати мають бути прямо пов’язаними саме з приготуванням до весільного святкування та бути фактично сплаченими. 

Основною передумовою виникнення права вимоги про відшкодування затрат є заява про реєстрацію шлюбу, що була подана до органів ДРАЦС. Відповідно до статті 28 Сімейного кодексу України заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу ДРАЦС за їх вибором. Таким чином, саме подача вказаної заяви є підтвердженням добровільної волі кожного з наречених до укладення шлюбу.

Слід мати на увазі, що при відмові від добровільного відшкодовування таких затрат можна звернутися до суду із відповідним позовом. А в суді треба буде надати докази всіх сум, мають бути відшкодованими (чеки, квитанції, договори, інші документи із зазначенням суми, дати, прізвища особи та призначення платежу). Причому треба не тільки підтвердити конкретні суми, а й те що особа вже реально їх витратила (а не лише попередньо домовилася про щось на певну суму), а також довести прямий  і безпосередній зв’язок цих витрат з підготовкою до весілля. Іншими словами, очевидним має бути той факт, що якби не весілля, то таких витрат взагалі не було б. 

З даного правила є виключення. Так, стаття 31 Сімейного кодексу України містить норму, згідно якої такі затрати не підлягають відшкодуванню, якщо відмова від шлюбу була викликана:

  • протиправною, аморальною поведінкою нареченої, нареченого,

  • прихованням нею, ним обставин, що мають для того, хто відмовився від шлюбу, істотне значення (тяжка хвороба, наявність дитини, судимість тощо).

Крім того, необхідно повернути й подарунки, отримані у зв'язку з майбутнім шлюбом. У разі відмови - договір дарування за вимогою дарувальника може бути розірваний судом. В результаті – необхідно буде повернути річ, яка була подарована, а якщо вона не збереглася - відшкодувати її вартість.

Зверніть увагу! Законом не передбачено відшкодування моральної шкоди у зв’язку із відмовою від укладення шлюбу та весілля.

Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!».

В рамках проекту проводиться інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найбільш актуальними напрямами.

Детальнішу інформацію про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутись до:

1. Роздільнянського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. Тел.: (04853) 5-04-43, 5-03-66.

2. Іванівського бюро правової допомоги: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55

Тетяна Кулішова

директор Роздільнянського місцевого центру

з надання безоплатної вторинної правової допомоги