Про виявлення, облік, надання соціальних послуг сім’ям,

які опинилися в складних життєвих обставинах

 

Розв’язання проблем сімейного неблагополуччя через раннє виявлення, облік,  соціальний супровід сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах – один із пріоритетних напрямків роботи Центру. Здійснення соціальної роботи з даною категорією сімей передбачає взаємодію Центру із іншими суб’єктами соціальної роботи у виявленні сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах та надання їм професійних послуг у вирішенні життєвих проблем. З усіма суб’єктами соціальної роботи погоджено Порядок взаємодії суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах.

Станом на 01.10.2017 року на обліку Іванівського РЦСССДМ перебуває 84 сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, в яких виховуються 255 дітей, з них під соціальним супроводом Центру перебуває 4 сімей, в яких виховується 11 дітей. Соціальні послуги сім’ям надає спеціалізоване формування Центру «Служба соціальної підтримки сім’ї». Відповідно до потреб клієнта до роботи також залучаються спеціалісти служби у справах дітей, управління соціального захисту населення райдержадміністрації, лікарні, Іванівське ВП Роздільнянськоко ВП ГУНП в Одеській області та інші. Протягом ІІI кварталу з соціального супроводу з мінімізованим результатом подоланням складних життєвих обставин було знято 3 сім’ї в яких виховуються 10 дітей. Основною причиною складних життєвих обставин в сім’ї є алкогольна залежність та безробіття батьків, небажання змінити своє життя на краще та низький батьківський потенціал.

       Відвідування сімей за місцем фактичного проживання передбачає обстеження умов проживання та з’ясування наявності складних життєвих обставин. Під час акту оцінки потреб дитини та її сім’ї  спеціалістами Центру вивчається життєдіяльність сім’ї, умови її проживання, надаються консультації, проводяться бесіди з батьками щодо виконання батьківських обов’язків, належного утримання дітей, покращення соціально-побутових умов проживання.

       Соціальна робота з сім’ями здійснюється шляхом  надання різних видів послуг: соціально-педагогічних (проведення профілактичних бесід щодо належного утримання та виховання дітей); соціально-психологічних (допомога в розв’язанні конфліктних ситуацій); соціально-економічних; юридичні, інформаційні. Так протягом IІI кварталу загальна чисельність сімей(осіб), охоплених соціальними послугами 175 у них дітей 266.

РЦ СССДМ розроблено та затверджено План заходів  щодо соціального захисту дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, в якому передбачено проведення просвітницької та консультативної роботи з батьками щодо навчання, виховання, розвитку, забезпечення прав та законних інтересів дітей. Чітко скоординована робота відповідних структур у разі виявлення будь-яких фактів, що містять інформацію про загрозу життю і здоров’ю дитини, вчинення насильства або його реальної загрози, нехтування першочерговими потребами дитини, залишення її без батьківського піклування, з питань виявлення фактів порушення особистих, майнових, житлових прав та інтересів неповнолітніх, про відсутність у навчальному закладі без поважних причин неповнолітніх, схильних до правопорушень.

Ефективність роботи з сім’ями підвищується, коли проблема, яка може виникнути в сім’ї та спричинити складні наслідки, попереджається завчасно на початкових етапах, тому було б добре якщо в кожній сільських та селищних радах були б фахівці із соціальної роботи, це дало б змогу більш повно охопити увагою найуразливіші верстви населення нашого району.

На території  Іванівського району функціонують 6 прийомних сімей у який виховуються 10 дітей-сиріт та дітей позбавлений батьківського піклування та 1 дитячий будинок сімейного типу у яких виховуються  7 дітей вихованців з числа дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.